Dobrodošli
Uporabniško ime:

Geslo:


Zapomni se me

[ ]
[ ]
[ ]

Oglasi
http://www.seeklogo.com/images/1/740-logo-6E10838713-seeklogo.com.gif

Forumi
vozimvolvo.si :: Forumi :: Okrepčevalnica
<< Prejšnja tema | Naslednja tema >>   

Z Volvom po Makedoniji 2007

Avtor objava
OptiMist
01 apr 2009, 00:58 Predogled tiskanja
Član #415
Prijavljen dne: 17 jul 2007, 18:23
Objav: 86
Pozdravljeni vsi ljubitelji znamke...
Pred časom je tole že bilo objavljeno... pa je škratek pojedu prispevek... Končno sem zbral malo časa in lahko se boste podali z nami (volvekom , mojo boljšo polovico in mano) na potep po Makedoniji. Upam, da vam bo všeč

Pot se je začela v Ljubljani preko Zagreba, Beograda v Skopje, potem pa smo nadaljevali bolj počasi
V Makedoniji smo si ogledali: Skopje, Tetovo, Gostivar, Galičnik, Mavrovo, Debar, Strugo, Ohrid, preko prelaza Galičevo Prespansko jezero, Bitolo, Prilep, Kavadarce, Negotino, Titov Veles in nazaj do Skopja in proti Ljubljani. Pot je trajala 12 dni...

Dovolj nakladanja...

Na zemljevidu je z zeleno črto označena pot po Makedoniji:





Po zanimivih anekdotah z Makedonskimi policaji sva se prebudila v krasno jutro nad Skopjem in občudovala razgled na skopski stadion..





Pred muzejem Makedonije (muzej novejše zgodovine) je moja boljša polovica "posodila" glavo





Ogledala sva si tudi znani "kameni most" čez Vardar in se tudi sprehodila po njem





Pogled proti starem delu Skopja:





Zahodni del Makedonije je precej gorat in na "Avtocesti" proti Tetovu sva uživala ob pogledu na gore in nažalost tudi na "gore" smeti ob cesti (po vsej Makedoniji)





"Šarena Đamija" v Tetovem zelo lepo ohranjena in precej daleč naokrog znana po teh "kartah" na fasadi





Kot sem že napisal... precej pogost prizor "gore" smeti... žalostno





Pot proti Galičniku (sosednji vrh od Popove šapke) mimo katere se peljemo - v ozadju fotke se vidijo vlečne naprave smučišč na popovi šapki





V Hotelu v Galičniku je "mama" ki se je ravno odpravljala v Skopje na obisk k sinu (je že sedela v avtu) samo za naju odprla hotel in nama pripravila odlično večerjo z domačimi klobasicami in polnjenimi pleskavicami pa pivo je tudi steklo





heh če niste uganili sem na prejšnji fotografiji jaz
Ponoči se je kar konkretno zlilo ampak zjutraj je bilo že skoraj jasno.. Pogled iz hotelske sobe proti vasi. Ima precej bogato zgodovino.. Pred nekaj desetletji je imela vas 1200 hiš, danes pa so samo trije stalni prebivalci, ostali pa hodijo sem na Weekend in večino časa živijo v večjih mestih...





Pogled iz hotela še na drugo stran proti Debru: v sredini fotke se vidi začetek Debarskega jezera na desni pa Mavrovo.





Na sprehodu okrog hotela so lepo vidne sledi delovanja vulkanov





Skice galičniške arhitekture





Še enkrat pogled na debarsko jezero





Po gorah je veliko ovc ki se pasejo in traja kar nekaj časa, da grejo čez cesto





Pokrajina ob spustu s popove šapke...





Trgovina v Debru, v Makedoniji je ne glede na velikost trgovine vse razstavljeno tudi na ulici..





V Debru (tudi drugje po Makedoniji) se da najti tudi tako "arhitekturo" in niti ni tako redka





"zelo dobro ohranjena" cesta in kar pogost pojav na njej. Treba je zelo previdno voziti!





Tik pred prvim pogledom na Ohridsko jezero sva videla mlade Šarplanince kako so se "senčili" ob cesti





Ohridsko jezero iznad vasice skoraj ob Albanski meji (cca 3 km) nasproti Ohrida






Tole pa je bazen vaterpolskega kluba iz Struge:





V Ohridu se vidi, da so bili umetniki v oblikovanju vzorcev iz opeke, večina pravoslavnih cerkva je podobnih tej.





Ker smo se potepali v sredini septembra so se že povsod pripravljali na zimo, takole pa ce cigani vozijo od hiše do hiše in za plačilo žagajo in cepijo drva:





Z Ohridskega obzidja.. cerkev in pred njo odkopavanje ruševin prejšnje





Ohridsko obzidje: precej impozantna zadeva (ohranjena) cca 1 km dolga 8 - 12 m visoka in cca 4.5m široka zadeva, po kateri se je zelo prijetno sprehajati (verjetno še bolj takrat ko ni 30 stopinj...)





Ulice v starem delu Ohrida so zelo strme, pogled na vozni park pa precej nostalgičen





Moja boljša polovica se ni mogla "odlepiti" od novega Yuga





Začetek "Korza" in najstarejše drevo v Ohridu domačini so mi rekli, da naj bi imelo kar 1200 let...





Ohridsko jezero meri 18 X 8 km, povprečna globina je 180 m, cca 70 % ga je v Makedonski oblasti 30 % pa v Albanski...
Na tej fotki se vidi kako strmo se spušča dno...





Najbolj znan samostan v Makedoniji je Sv. Naum na vzhodni strani jezera manj kot km od Albanske meje





Pritoki v jezero so tako čisti, da izgleda, kot da bi bile ribe v zraku
(tele so bile že kar porcijske)






Vsi taxiji v Ohridu so modro/bele barve in nekaj jih je bilo tudi prave znamke





6 metrski žar... Mimo sva šla po večerji... v trenutku sem bil spet lačen....





Ohridska arhitektura je znana po tem, da se gornja nadstropja širijo navzven





Prelaz Galičevo: na zahodu de vidi Ohridsko jezero... na vzhodu pa Prespansko jezero





Najin zvesti Volvek čaka na nadaljevanje





Cesta proti prespanskem jezeru in v ozadju že tudi samo jezero





Prespansko jezero je precej manjše od Ohridskega vendar tudi kar veliko...





Videla sva tudi kar nekaj svežih pogorišč.





Titanik na Makedonski način





Nekdaj očitno lepo urejen počitniški "kompleks"





Ob prespanskem jezeru je bila ravno sezona jabolk







Na sredi jezera je otoček (kot na Bledu ), ki je hkrati tromeja me Makedonijo, Albanijo in Grčijo





V Bitoli sva si ogledala Rimske ruševine...







Osrednji del makedonije pa je bolj gričevnat, v nekaterih delih ravninski





Nad Prilepom je trdnjava, do katere je dolg makadam, ki je bil z najinim Volvom prevozen samo do polovice potem pa peš dobro uro...









Mojca straži vhod v trdnjavo, ti dve skali sta služili kot edini vhod. Verjetno je bila precej neosvojljiva.





Je pa bila velika...







Prilep z okolico je znan po pridelavi tobaka in skoraj vsaka hiša im tako sušilnico za tobak





V centru Prilepa stoji kip Aleksandra Makedonskega, v ozadju na hribu pa stojijo ruševine trdnjeve





Ob poti proti Kavadarcem sva našla opuščen kamnolom belega marmorja





Nad Kavadarci pa je rudnik železove rude, in malo stran bi se (verjetno še bolj kot midva) zanimal kak geolog







Tikveško akumulacijsko jezero in jez, ki je sicer ozek ampak zelo visok..





Tikveš je znan po vinu, kmetje čakajo na tehtanje grozdja





Avtocesta proti Titovem Velesu je kar v redu paziti pa je treba na traktorje, vprege in podobno...





Na poti sva naletela na slabo označeno zanimivost: Rimsko-Grški Stobi, ki se razteza na 4-5 hektarih in si je zanimivo vzeti nekaj uric in ga prehoditi podolgem in počez, v njem se da videti sprva rimsko areno pozneje predelano v Grški teater, rimske toplice, veliko zelo dobro ohranjenih mozaikov, zapor...
















Vožnja skozi Titov Veles...





Pa smo spet nazaj v Skopju pod železniško postajo, kjer je vse od staje za konje do parkirišča...





V ozadju moderna stolpnica, v ospredju pa barakarsko naselje...





Tudi Skopje ni izjema.. vse kar ima trgovina je tudi na pločniku








Najin Volvo pod Rimskim Aquaduktom in sprehod po njem







Zadnja cestnina na poti proti Srbiji in domov...







Malo statistike:
- prevoženi kilometri: 2997
- povprečna hitrost: 54 km/h
- povprečna poraba 5,2 l/100km
- porabljen čas 12 dni
- porabljen denar 800€ (par centov gor ali dol)

Povzetek:

Toplo priporočam, tako gostoljubnih ljudi še nisem srečal nikjer!
Je pa treba biti malo avanturista, ker je hmmm "Balkansko"
Cena hrane je nizka, spati se da od 5€ dalje...
Pri gorivu pa je treba biti zelo previden, slišal sem zgodbe o ljudeh, ki niso prišli niti do Hrvaške (predvsem Diesel imajo slab) Sam pa na srečo nisem imel nobenih težav - domačini so mi priporočili da tankam samo na LUK OIL-u.

Če ima še kdo kao vprašanje bom z veseljem odgovoril.

Hvala za potrpljenje (prebijanje) do konca

LP
OpTi
Na vrh
Beastmaster
01 apr 2009, 08:12
Član #111
Prijavljen dne: 02 dec 2006, 09:23
Objav: 1307
Pozdrav Optimist, "long time no see"! Fino je bilo še enkrat prebrat foto zgodbico!:smoke:
Na vrh
DoomStar
01 apr 2009, 08:20
Član #956
Prijavljen dne: 01 dec 2008, 22:02
Lokacija: Ribnica
Objav: 295
cool
Na vrh
Spletna stran
Krchan
01 apr 2009, 08:37
Član #893
Prijavljen dne: 05 okt 2008, 18:50
Lokacija: Krško
Objav: 1259
Zelo zanimivo! Me že vleče da bi nekam šel za kakšen teden ali dva.
Na vrh
dolenjc2000
01 apr 2009, 09:38
Član #968
Prijavljen dne: 12 dec 2008, 14:28
Objav: 63
fajn fajn, lepe slikce
Na vrh
Poršejčkov at
01 apr 2009, 22:42
Član #745
Prijavljen dne: 06 maj 2008, 22:53
Lokacija: Zgornje Pirni?e
Objav: 263
Lepa reportaža, zanimivi opisi, prebral sem vse, saj Makedonije ne poznam.

Mi smo lani (2008) izvedli popotovanje po Franciji (septembra, 8 dni).

Poskusil bom zbrati forografije in objaviti podobno reportažo. Predlagam, da odpremo temo, v kateri bomo vsi popotniki objavljali reportaže ali vsaj slikovna gradila.

LP, Ivo
Na vrh
OptiMist
01 apr 2009, 23:36
Član #415
Prijavljen dne: 17 jul 2007, 18:23
Objav: 86
Ah pri statistiki sem pozabil:

- Čas pisanja prispevka 3,5 h
- Popite 3 skodelice kave
- pokajene pol škatlice cigaret

@ Poršejčkov ata - pred časom je to že bilo, pa so bile tehnične težave z forumom (če se prav spomnim) in je šlo kar nekaj prispevkov... se pa strinjam da ne bi bilo slabo če bi imeli temo namenjeno temu... imam še nekaj potovanj.. Ko bom spet našel kaj časa jih bom objavil.



lp
Matej
Na vrh
alfaromeo
02 apr 2009, 13:53
Prijavljen dne: 12 nov 2006, 21:59
Objav: 3866
Hvala za ponovno objavo.

@poršejčkovata: napiši report
@ptimist: Bom uredil tako kot je bilo pred časom, to je v glavnem meniju, zadevo pa shranil za vsak slučaj.

Na vrh
token
02 apr 2009, 15:08
Član #897
Prijavljen dne: 07 okt 2008, 00:13
Lokacija: kranj-sterdam
Objav: 58
Hudo! Lepo opisano in poslikano, sicer jaz bi to z motorjem prevozil, ker mam namen letos spet mal po Balkanu it lani sva prevozila klasično traso Sarajevo-Mostar-Dubrovnik in je blo nepozabno, prov tko kt si napisal "balkansko"...dogodki na potovanju, hrana itak super, ljudje prjazni,...
Na vrh
mago
02 apr 2009, 20:00
Član #913
Prijavljen dne: 26 okt 2008, 22:12
Lokacija: Logatec
Objav: 65
Dobra destinacija , sem bil prejšnej leto samo na drugem koncu Makedonije (vzhodno); se pravi Strumica pa naprej Bolgarija in pa seveda Grčija. Moraš probat tud ta konc
Na vrh

moderatorji: HIŠNIK, volvo5er, alfaromeo, RollingStone, AljAž

Skoči:     Na vrh

Powered by e107 Forum System
Prisotni
Gostov: 67, Članov: 0 ...

največ prisotnih: 1352
(Članov: , Gostov: 1352) v 20.03 - 12:40

Člani: 5975
najnovejši član: Dmhskcrob
Dogodki
Ni dogodkov
Anketa

Kdaj in v katerem modelu je Volvo prvič predstavil laminirana stekla?

1972 - 240

1992 - 850

1944 - PV444/544

1986 - 360

Anketa je namenjena samo članom

glasov: 526
Prejšnje ankete